Λίγες ώρες απομένουν για να κάνει τζάμπολ το Eυρωμπάσκετ 2022 με την Εθνική Ελλάδος και ηγέτη τον Γιάννη Αντετονκούμπο να φαντάζει ένα από τα φαβορί για μετάλλιο.
Η ΕΡΤ1 και ΕΡΤ3 θα μεταδώσουν ζωντανά τους αγώνες της εθνικής ομάδας αλλά και τα σημαντικότερα παιχνίδια της διοργάνωσης.
Στην πρεμιέρα, την Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου ξεχωρίζουν τα σούπερ ντέρμπι Σλοβενία – Λιθουανία και Γαλλία – Γερμανία, ενώ στις 2 Σεπτεμβρίου είναι η πρεμιέρα της εθνικής Ελλάδας με την Κροατία.
Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε πέντε γήπεδα:
Mercedes-Benz Arena, Βερολίνο, Γερμανία
Lanxess Arena, Κολωνία, Γερμανία
Mediolanum Forum, Μιλάνο, Ιταλία
O2 Arena, Πράγα, Τσεχία
Tbilisi Arena, Τιφλίδα, Γεωργία
Αναλυτικά το πρόγραμμα του Ευρωμπάσκετ 2022:
1 Σεπτεμβρίου
Ισπανία – Βουλγαρία 14:30, ΕΡΤ3
Βοσνία Ερζεγοβίνη – Ουγγαρία 15:30
Τουρκία – Μαυροβούνιο 17:15
Σλοβενία – Λιθουανία 18:15, ΕΡΤ1
Βέλγιο – Γεωργία 20:00, ΕΡΤ3
Γαλλία – Γερμανία 21:30, ΕΡΤ1
2 Σεπτεμβρίου
Ισραήλ – Φινλανδία 15:00
Ουκρανία – Μεγάλη Βρετανία 15:15, ΕΡΤ3
Κροατία – ΕΛΛΑΔΑ 18:00, ΕΡΤ1
Πολωνία – Τσεχία 18:30
Ιταλία – Εσθονία 22:00, ΕΡΤ1
Σερβία – Ολλανδία 22:00
3 Σεπτεμβρίου
Μαυροβούνιο – Βέλγιο 14:30
Φινλανδία – Πολωνία 15:00
Μεγάλη Βρετανία – Κροατία 15:15, ΕΡΤ3
Γερμανία – Βοσνία Ερζεγοβίνη 15:30
Βουλγαρία – Τουρκία 17:15
Εσθονία – Ουκρανία 18:00, ΕΡΤ1
Τσεχία – Σερβία 18:30
Λιθουανία – Γαλλία 18:45
Γεωργία – Ισπανία 20:00, ΕΡΤ3
Ουγγαρία – Σλοβενία 21:30
ΕΛΛΑΔΑ – Ιταλία 22:00, ΕΡΤ1
Ολλανδία – Ισραήλ 22:00
4 Σεπτεμβρίου
Βουλγαρία – Μαυροβούνιο 14:30
Λιθουανία – Γερμανία 15:30, ΕΡΤ3
Ισπανία – Βέλγιο 17:15, ΕΡΤ1
Σλοβενία – Βοσνία 18:45, ΕΡΤ3
Τουρκία – Γεωργία 20:00
Γαλλία – Ουγγαρία 21:30, ΕΡΤ3
5 Σεπτεμβρίου
Πολωνία – Ισραήλ 15:00
Κροατία – Εσθονία 15:15, ΕΡΤ3
Μεγάλη Βρετανία – ΕΛΛΑΔΑ 18:00, ΕΡΤ1
Τσεχία – Ολλανδία 18:30
Ουκρανία – Ιταλία 22:00, ΕΡΤ1
Σερβία – Φινλανδία 22:00, ΕΡΤ3
6 Σεπτεμβρίου
Βέλγιο – Τουρκία 14:30
Ολλανδία – Πολωνία 15:00
Εσθονία – Μεγάλη Βρετανία 15:15, ΕΡΤ3
Βοσνία Ερζεγοβίνη – Γαλλία 15:30
Μαυροβούνιο – Ισπανία 17:15
ΕΛΛΑΔΑ – Ουκρανία 18:00, ΕΡΤ1
Ουγγαρία – Λιθουανία 18:15
Φινλανδία – Τσεχία 18:30
Γεωργία – Βουλγαρία 20:00, ΕΡΤ3
Γερμανία – Σλοβενία 21:30
Ιταλία – Κροατία 22:00, ΕΡΤ1
Ισραήλ – Σερβία 22:00, ΕΡΤ3
7 Σεπτεμβρίου
Τουρκία – Ισπανία 14:30, ΕΡΤ3
Λιθουανία – Βοσνία 16:30, ΕΡΤ3
Βουλγαρία – Βέλγιο 17:15
Γαλλία – Σλοβενία 18:15, ΕΡΤ1
Γεωργία – Μαυροβούνιο 20:00
Ουγγαρία – Γερμανία 21:30 ΕΡΤ1
8 Σεπτεμβρίου
Φινλανδία – Ολλανδία 15:00
Κροατία – Ουκρανία 15:15, ΕΡΤ3
Εσθονία – ΕΛΛΑΔΑ 18:00, ΕΡΤ1
Τσεχία – Ισραήλ 18:30
Μεγάλη Βρετανία – Ιταλία 22:00
Σερβία – Πολωνία 22:00, ΕΡΤ1