LIVE Ελλάδα - Γεωργία 0-0: Ανώτερη η Εθνική, αλλά «λύγισε» στα πέναλτι (4-2)

Ραντεβού με την ιστορία για την Εθνική ομάδα. Όλες οι εξελίξεις στο LIVE BLOG του iEidiseis.gr.
AP Photo/Tamuna Kulumbegashvili)

18:30 - 26/03/2024
Τελευταία ενημέρωση: 21:58 - 26/03/2024

Η Εθνική μας ομάδα αντιμετωπίζει τη Γεωργία και καλείται να κάνει το τελευταίο βήμα για να εξασφαλίσει την παρουσία της σε κορυφαία διοργάνωση, 10 χρόνια μετά το Μουντιάλ της Βραζιλίας και 12 ύστερα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα των Πολωνίας/Ουκρανίας.

Στον τελικό των πλέι οφ για το EURO 2024 η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει στο γήπεδο «Μπόρις Παϊχάτζε» της Τιφλίδας την γηπεδούχο Γεωργία σε μονό αγώνα, με έπαθλο για τον νικητή μια θέση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γερμανίας, το προσεχές καλοκαίρι.

LIVE

• Ολοκλήρωση μετάδοσης

21:58:34

Εδώ ολοκληρώνεται η live μετάδοση του αγώνα.

Καλό σας βράδυ!

• Η διαδικασία των πέναλτι

21:52:52

• Μάχη μέχρι το τελευταίο λεπτό

21:49:05

Μετά από μια μάχη 120 λεπτών και εννέα εκτελέσεις πέναλτι, η Γεωργία κατάφερε να κερδίσει την Εθνική Ελλάδος σε έναν αγώνα που ήταν για... γερά νεύρα.

• Η Γεωργία πήρε την πρόκριση στο Euro 2024 της Γερμανίας

21:46:13

O Κβερβεσκίλι ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και χάρισε στην χώρα του το εισιτήριο για την τελική φάση του Euro 2024.

• 4-2 κέρδισε η Γεωργία

21:44:48

Ο Κβερβεσκίλι χαρίζει την νίκη στην Γεωργία.

21:33:21

Έληξε η παράσταση χωρίς σκορ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να ετοιμάζουν τις λίστες των παικτών για την διαδικασία των πέναλτι.

• Ανώτερη η Ελλάδα

21:30:11

Η Ελλάδα «πατάει» καλύτερα στα τελευταία λεπτά της παράτασης, με τους γεωργιανούς να έχουν κλειστεί στην άμυνα και να κυνηγούν την μπάλα για να βγουν σε αντεπίθεση.

• Η απόκρουση του Βλαχοδήμου στο 105'

21:26:30

• Σημάδια κόπωσης και στις δύο ομάδες

21:25:42

Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αλλά οι παίκτες συνεχίζουν να παίζουν με πάθος και ένταση, διεκδικώντας κάθε φάση. Απομένουν έξι λεπτά για τα 120'.

• Αναγκαστική αλλαγή ο Κβαρατσχέλια

21:21:11

Στο 108ο λεπτό ο Χβίτσα Κβαρατσχέλια βγαίνει από τον αγώνα με όλο το γήπεδο να σηκώνεται και να τον χειροκρτοτεί. Στην θέση του μπήκε ο Κβιλιτάια.

• Η κεφαλιά του Μαυροπάνου που τράνταξε το δοκάρι

21:20:04

• Ημίχρονο παράτασης 0-0

21:16:31

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης με τις δύο ομάδες να έχουν από μία πολύ μεγάλη ευκαιρία.

EUROKINISSI

• Εκπληκτική επέμβαση του Βλαχοδήμου

21:15:05

Μετά το λάθος του Μαυροπάνου, ο Μικαουτάτζε πήρε την μπάλα και βγήκε στα δεξιά πασάροντας στον Κβαρατσχέλια ο οποίος σούταρε με την πρώτη επαφή. Όμως η μπάλα σταμάτησε με το πόδι ο Βλαχοδήμος στο 104’ .

• ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

• Δοκάρι για την Ελλάδα στο 101’

21:11:48

Μεγάλη φάση στο 101’. Μςετά το κόρνερ του Τσιμίκα από τα αριστερά ο Μαυροπάνος πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

• Απειλεί η Ελλάδα με σουτ του Μπακασέτα

21:10:08

Εκπληκτικό μακρινό σουτ του Μπακασέτα στο 100ο λεπτό, με την μπάλα να βρίσκει σε κάποιον αμυντικό αλλά στην συνέχεια ο Γεωργιανός τερματοφύλακας απέκρουσε.

• Καλή κυκλοφορία μπάλας από την Γεωργία

21:08:13

Οι γηπεδούχοι κρατάνε περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους και ψάχνουν επιθετικές λύσεις από τα δεξιά.

• Στον αγώνα μπαίνει ο Μπουχαλάκης

21:07:14

Ο Πέτρος Μάνταλος ζήτησε αλλαγή, με τον Πογέτ να τον αντικαθιστά βάζοντας στην θέση του τον Αντρέα Μπουχαλάκη στο 98ο λεπτό.

• Δεν μπόρεσε να περάσει ο Κβαρατσχέλια

21:03:36

Ο Μανώλης Σιώπης σταμάτησε τον Κβαρατσχέλια σε πολλές περιπτώσεις.

• Εκτός αγώνα ο Φώτης Ιωαννίδης

21:00:15

Αλλαγή για την Ελλάδα, με τον Φώτη Ιωαννίδη να βγαίνει εκτός αγώνα και τον Γιώργο Γιακουμάκη να μπαίνει στην θέση του.

• 0-0 και τώρα... παράταση

20:55:21

Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα και πλέον Ελλάδα και Γεωργία συνεχίζουν στην παράταση.

• Κίτρινη κάρτα στον Λάζαρο Ρότα

20:54:10

Ο Έλληνας παίκτης ανέτρεψε τον Κβαρατσχέλια στο 90+2’ στην προσπάθειά του να βγει μόνος του στην κόντρα.

20:48:27

Για λίγα εκατοστά δεν βρήκε τυην μπάλα ο Ιωαννίδης.

• Ο Σενγκέλια αποχωρεί με φορείο

20:46:34

Αλλαγή για τον Γεωργία με τον Τσιταϊσβίλι να αντικαθιστά τον Σενγκέλια, ο οποίος αποχώρησε με την συνοδεία των τραυματιοφορέων.

• Στο έδαφος ο Σενγκέλια

20:44:36

Απότομο μαρκάρισμα του Μασούρα, με αποτέλεσμα ο Γεωργιανός επιθετικός να πέσει κάτω και να μην σηκώνεται δείχνοντας να πονάει.

• Επιμένει από τα δεξιά η Ελλάδα

20:41:48

Η Εθνική Ελλάδος συνεχίζει να πιέζει από τα δεξιά στο 81ο λεπτό, όμως οι Γεωργιανοί αμυντικοί είναι πάντα σε ετοιμότητα. Το 0-0 παραμένει.

• Αλλαγή για την Γεωργία στο 75’

20:35:14

Ο Μικαουτάτζε μπαίνει στο αγώνα, μετά την αποχώρηση του Μπούντου Ζιβζιβάτζε.

• Κοντά στο γκολ ο Ιωαννίδης

20:33:50

Μετά την σέντρα του Τσιμίκα από το αριστερά στο 73ο λεπτό, ο Ιωαννίδης «πετάχτηκε» για να κάνει την κοντινή κεφαλιά αλλά για λίγα εκατοστά δεν βρήκε την μπάλα.

• Ασταμάτητη πίεση από την Εθνική μας

20:30:37

Η «γαλανόλευκη» παίζει με το πόδι στο γκάζι και ψάχνει συνεχώς τρόπο να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

• Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα

20:28:31

Ακόμη μία αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα στο 67ο λεπτό, με τον Κουρμπέλη να βγαίνει εκτός αγώνα λόγω ενοχλήσεων. Στην θέση του πέρασε ο Σιώπης.

• Το σωτήριο διώξιμο του Τσιμίκα

20:25:32

Ο Κώστας Τσιμίκας βρέθηκε στο σωστό σημείο και έβγαλε από πολύ δύσκολη θέση την εθνική μας, στο 50’.

• Πιέζει ψηλά η Ελλάδα

20:24:21

Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα αλλά οι Έλληνες παίκτες παραμένουν ψηλά. Τα τελευταία λεπτά το παιχνίδι γίνεται στο μισό γήπεδο, χωρίς αποτέλεσμα όμως.

• Ακόμα μία αλλαγή από τον Γκούσταβο Πογέτ

20:21:51

Εκτός αγώνα πέρασε ο Δημήτρης Πέλκας και τον αντικατέστησε ο Γιάννης Κωνσταντέλιας.

• Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα στο 60'

20:20:03

Ο Τζορτζ Μπάλντοκ περνά εκτός αγώνα. Στην θέση του ο Λάζαρος Ρότα.

• Συνεχόμενη «πλαγιοκόπηση» από την Ελλάδα

20:17:58

Οι παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ πιέζουν από την δεξιά πλευρά και ψάχνουν λύσεις με γεμίσματα προς την περιοχή.

Παραμένει το 0-0 στο 58ο λεπτό.

• Η Ελλάδα πλησιάζει το 60% στην κατοχή της μπάλας

20:15:46

Μεγάλο ποσοστό στην κατοχή της μπάλας για την Ελλάδα, παρά τις έντονες μονομαχίες. Συνεχίζεται η πίεση στα καρέ της Γεωργίας.

• Κίτρινη καρτα στον Kβιρκβέλια

20:12:54

O Kβιρκβέλια κράτησε την μπάλα στα χέρια του περισσότερη ώρα, παρόλο που η Ελλάδα είχε κερδίσει πλάγιο.

• Προσπαθεί να φτάσει στο γκολ η Γεωργία

20:11:32

Η Κβαρατσχέλια μπήκε στην περιοχή και έβγαλε κάθετη μέσα στην μικρή περιοχή, με την «γαλανόλευκη» άμυνα να απομακρύνει εγκαίρως, στο 50'.

• Δυναμικό ξεκίνημα για την Ελλάδα

20:08:12

Οι παίκτες του Πογέτ μπήκαν με όρεξη στο γήπεδο και πιέζουν από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

• Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

20:05:42

Σέντρα για το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο του αγώνα.

• Η στιγμή της έντασης και η κόκκινη του Τζαβέλλα

20:01:48

Σύρραξη στο φινάλε του ημιχρόνου ανάμεσα στους παίκτες.

• Η σπουδαία επέμβαση του Βλαχοδήμου στο 45’

19:55:11

Ο Έλληνας γκολκίπερ δήλωσε «παρόν».

• 0-0 στο ημίχρονο

19:52:56

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο «Μπόρις Παϊχάτζε» της Τιφλίδας, χωρίς σκορ.

• Αποβλήθηκε ο Γιώργος Τζαβέλλας

19:51:29

Μάνταλος και Κβαρατσχέλια φάνηκε να λογομαχούν, με άτομα απο τους πάγκους των δύο ομάδων να μπαίνουν για να τους χωρίσουν.

Ο Μαρτσίνιακ απέβαλε τον Γιώργο Τζαβέλλα, ο οποίος ήταν εκτός αποστολής, και τον αναπληρωματικό της Γεωργίας, Γιόργκι Λόρια.

• «Άναψαν τα αίματα» στην Τιφλίδα

19:49:41

Ένταση ανάμεσα στους δύο πάγκους των ομάδων με την λήξη του ημιχρόνου.

• Η προσπάθεια του Ιωαννίδη ανάμεσα σε δύο αμυντικούς

19:48:40

Το μαρκάρισμα που δέχθηκε ο Ιωαννίδης αλλά δεν τιμωρήθηκε με φάουλ.

• Εντυπωσιακή απόκρουση απο τον Βλαχοδήμο

19:47:02

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζιβζιβάτζε, στο 45ο λεπτό.

• Κίτρινη κάρτα ο Μαυροπάνος

19:46:03

Ο Έλληνας αμυντικός «γκρέμισε» τον Κβαρατσχέλια πριν πατήσει μέσα στην περιοχή.

• Πρώτη κίτρινη κάρτα για την Γεωργία

19:44:33

Ο Μπούντου Ζιβζιβάτζε είδε την κίτρινη κάρτα στο 43’μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Κουρμπέλη.

• Κοντά στην πρώτη τελική η Ελλάδα

19:41:42

Πάτησε τα αντίπαλα καρέ η Ελλάδα με τον Ιωαννίδη, ο οποίος προσπάθησε να ξεφύγει από τους δύο Γεωργιανούς αμυντικούς αλλά έπεσε στο έδαφος. Ο Πέλκας «τσίμπησε» την μπάλα όμως έχασε την ισορροπία του και χάθηκε η ευκαιρία.

• Ακόμα μία κίτρινη κάρτα για την Ελλάδα

19:38:14

Ο Χατζηδιάκος κράτησε τον Ζιβζιβάτζε κατά την διεκδίκηση της μπάλας, με τον Έλληνα αμυντικό να «τιμωρείται» με κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή στο 35'.

• Η «μονομαχία» Τσιμίκα - Κβαρατσκέλια

19:33:39

Ελαφρύς τραυματισμός στο πρόσωπο για τον Κβαρατσκέλια μετά την μονομαχία με τον Έλληνα αμυντικό. Ο Γεωργιανός επιθετικός συνέχισε κανονικά στο παιχνίδι.

• Ανεβάζει το ποσοστό κατοχής μπάλας η Ελλάδα

19:31:50

Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά. Η Ελλάδα έχει περισσότερο την μπάλα στα πόδια της αλλά δυσκολεύεται να βρει λύσεις στην επίθεση.

• Παραμένει το 0-0 στον αγώνα

19:28:51

Χωρίς σκορ η αναμέτρηση στο 25ο λεπτό, με την Εθνική Ελλάδος να στέκεται όρθια στον αγωνιστικό χώρο και να κοιτά στα μάτια την Γεωργία.

• Πιέζει η Γεωργία αλλά χωρίς αποτέλεσμα

19:24:29

Οι παίκτες της Γεωργίας κυκλοφορούν καλά την μπάλα αλλά δεν μπορούν να βρουν επιθετικές λύσεις. Η άμυνα των Ελλήνων λειτουργεί σωστά κάθε φορά που υπάρχει κίνδυνος μέσα στην περιοχή.

• Η άμυνα της Γεωργίας σταμάτησε τον Ιωαννίδη

19:19:05

Το σωτήριο τάκλιν του Ντβάλι πάνω στην μπάλα λίγο πριν ο Φώτης Ιωαννίδης βγει σε τετ-α-τετ απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

• Έντονες μονομαχίες ανάμεσα στους παίκτες

19:14:11

Τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι παίκτες της «γαλανόλευκης» πηγαίνουν με ένταση στις φάσεις και μάχονται ανελλιπώς στην προσπάθειά τους να έχουν την κατοχή της μπάλας.

• Κίτρινη κάρτα για τον Μπάλντοκ

19:09:18

Ο Έλληνας αμυντικός, Τζορτζ Μπάλντοκ ανέκοψε αντικανονικά τον Κβαρατσχέλια, πριν βγει στην αντεπίθεση, με αποτέλεσμα να δει την με κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή στο 6ο λεπτό του αγώνα.

• «Breaking News: Georgia make history» - Το πανό των Γεωργιανών

19:04:23

Πανό από τους φίλους της Γεωργίας. Στις κερκίδες και Έλληνες φίλαθλοι.

• Πιέζει ψηλά η Εθνική

19:02:23

Σέντρα στον τελικό των play-off του EURO 2024. Πιέζει ψηλά η εθνική μας ομάδα.

• Με γιουχαρίσματα ο Εθνικός μας Ύμνος

18:57:37

Οι Γεωργιανοί φίλαθλοι γιούχαραν κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης του Εθνικού μας Ύμνου.

• Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση

18:53:21

Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση των 2 ομάδων στο Εθνικό Στάδιο της Τιφλίδας «Boris Paichadze».

Σε λίγα λεπτά αρχίζει το ματς.

• Τάκης Λεμονής: Να χτυπήσουμε από τα πλάγια

18:50:56

Ο Τάκης Λεμονής μιλά για το τεράστιας σημασίας ματς της εθνικής μας κόντρα στην Γεωργία.

Αναφέρεται μάλιστα και στο τακτικό κομμάτι.

«Πρέπει να χτυπήσουμε πολύ από τα πλάγια και ιδιαίτερα από την πλευρά του Σενγκέλια», είπε ο πολύπειρος τεχνικός.

• Τρία εισιτήρια «σφραγίζονται» απόψε

18:48:40

H Εθνική μας ομάδα διεκδικεί σε λίγη ώρα ένα από τα τρία εισιτήρια που κρίνονται σήμερα.

Στο Euro 2024 προκρίνεται μία ομάδα από τα ζευγάρια:

• Ουαλία – Πολωνία
      • Ουκρανία – Ισλανδία
      • Γεωργία – Ελλάδα

• Ο Σιμόν Μαρτσίνιακ διαιτητής του αγώνα

18:44:19

Παρεμπίπτοντος διαιτητής του αγώνα ορίστηκε από την UEFA ο Πολωνός (κατηγορίας Elite) Σιμόν Μαρτσίνιακ, ο οποίος είχε διευθύνει τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 ανάμεσα στην Αργεντινή και την Γαλλία.

• Σέντρα σε 20' για το σπουδαίο ματς

18:40:43

Όλα έτοιμα για την κρίσιμη αναμέτρηση. Σε 20 λεπτά το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή.

• Γεωργία - Ελλάδα | Οι ενδεκάδες των ομάδων

18:36:59

• Η 11άδα της Γεωργιάς

18:35:25

Αντίστοιχα η Γεωργία θα παραταχθεί με τους: Μαμαρντασβίλι, Κβερκβέλια, Κάσια, Ντβάλι, Σενγκέλια, Κιτεϊσβίλι, Κοτσορασβίλι, Κακαμπάτζε, Κακβετάτζε, Ζιβζιβάντζε, Κβαρατσχέλια

Οι αναπληρωματικοί των γηπεδούχων: Λόρια, Γκουγκελασβίλι, Νταβιτασβίλι, Κβιλιτάια, Γκοτσολεϊσβίλι, Λοκοσβίλι, Γκβελεσιάνι, Κβεκβεσκίρι, Αλτουνασβίλι, Κανκάβα, Τσιταϊσβίλι, Μικετάτζε

• Οι εκλεκτοί του Γκουστάβο Πογέτ: Αυτή είναι η ενδεκάδα κόντρα στην Γεωργία

18:34:07

Αναφορικά με την αναμέτρηση, ο ομοσπονδιακός μας προπονητής Γκουστάβο Πογέτ επέλεξε στο βασικό του σχήμα τους: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Μασούρας, Πέλκας, Ιωαννίδης.

Οι αναπληρωματικοί της «γαλανόλευκης»: Πασχαλάκης, Αθανασιάδης, Κουλιεράκης, Μπουχαλάκης, Παυλίδης, Ρέτσος, Ρότα, Χατζηγιοβάνης, Κωνσταντέλιας, Γιακουμάκης, Ζέκα, Σιώπης.

• Το παρελθόν Ελλάδας – Γεωργίας

18:32:40
      • 08.05.1996 (Φιλικός - Γιάννενα) Ελλάδα - Γεωργία 2-1 (58΄, 87΄ Νικολαΐδης - 15΄ Γκογκριτσιάνι)
      • 14.10.1998 (Προκριματικοί . EURO - ΟΑΚΑ) Ελλάδα - Γεωργία 3-0 (13΄ Μαχλάς, 15΄ Λυμπερόπουλος, 36΄ Ουζουνίδης)
      • 05.06.1999 (Προκριματικοί EURO - «Μπόρις Παϊχάτζε») Γεωργία - Ελλάδα 1-2 (54΄ Κετσπάγια - 85΄ Φρατζέσκος, 90΄ Μαχλάς)
      • 26.03.2005 (Προκριματικοί Μουντιάλ - «Μιχάιλ Μέσκι») Γεωργία - Ελλάδα 1-3 (22΄ Ασατιάνι - 43΄ Καψής, 45΄ Βρύζας, 53΄ Γιαννακόπουλος)
      • 12.10.2005 (Προκριματικοί Μουντιάλ - «Γ. Καραϊσκάκης») Ελλάδα - Γεωργία 1-0 (17΄ Παπαδόπουλος)
      • 03.09.2010 (Προκριματικοί EURO - «Γ. Καραϊσκάκης») Ελλάδα - Γεωργία 1-1 (73΄ Σπυρόπουλος - 3΄ Ιασβίλι)
      • 11.10.2011 (Προκριματικοί EURO - «Μιχάιλ Μέσκι») Γεωργία - Ελλάδα 1-2 (18΄ Ταργκαμάντζε - 79΄ Φωτάκης, 85΄ Χαριστέας)
      • 31.03.2021 (Προκριματικοί Μουντιάλ - Τούμπα) Ελλάδα - Γεωργία 1-1 (76΄ αυτογκόλ Κακαμπάντζε -78΄ Κβαρατσχέλια)
      • 09.10.2021 (Προκριματικοί Μουντιάλ - «Μπατούμι Αρένα») Γεωργία - Ελλάδα 0-2 (90΄ Μπακασέτας, 90΄+3 Πέλκας)
    • Ραντεβού με την Ιστορία για την Εθνική

18:32:11

Ραντεβού με την ιστορία έχει απόψε 19.00 η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου που καλείται να αποκλείσει την Γεωργία και να σφραγίσει το εισιτήριο πρόκρισης στο Euro 2024.

Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από τον ALPHA και το Novasports Prime και σε LIVE BLOG από το iEidiseis.gr.