Euroleague Final-4: Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε 73-57

Παρακολουθήστε το blog του iEidiseis.gr με την όλη την εξέλιξη στο φετινό Final-4 της Euroleague. Πώς ο ΠΑΟ νίκησε τη Φενέρμπαχτσε.
LATO KLODIAN / EUROKINISSI

18:50 - 24/05/2024
Τελευταία ενημέρωση: 21:57 - 24/05/2024

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τη Φενερμπαχτσέ στον πρώτο ημιτελικό του φετινού Final-4 της Euroleague. Νίκησε επάξια και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσα από το blog του iEidiseis.gr.

LIVE

• Τέλος, στον τελικό επάξια ο Παναθηναϊκός

21:18:51

Ο «εξάστερος» επιστρέφει σε παιχνίδι που θα κρίνει τον τίτλο. Τελικό σκορ 73-57.

Στο σημείο αυτό ολοκληρώθηκε το blog του iEidiseis.gr για τον αγώνα ΠΑΟ - Φενέρ.

Ευχαριστούμε που επιλέξατε το iEidiseis.gr για την ενημέρωσή σας. Καλό σας βράδυ.

• Στο +16 ο Παναθηναϊκός

21:14:53

Ο Ναν με τρίποντο κάνει το 73-57 και στέλνει το «τριφύλλι» στον τελικό.

• Στο +14 ο Παναθηναϊκός

21:11:10

Όλα έχουν κριθεί. Δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει αυτό το +14.

• Αντιαθλητικό για τον Καλάθη

21:08:35

Ο Παναθηναϊκός έχει παίξει την καλύτερη άμυνα της χρονιάς στο καλύτερο δυνατό σημείο. Στην τέταρτη περίοδο έχει δεχθεί μόλις 5 πόντους σε 7 λεπτά. Ο διεθνής γκαρντ κάνει αντιαθλητικό φάουλ. Όλα κυλούν ιδανικά για την ομάδα του Αταμάν.

• Καλάθι και φάουλ για τον Παναθηναϊκό

21:04:19

Στο +12 ο Παναθηναϊκός με καλάθι και φάουλ του Ναν. Με επιμέρους 13-2 το «τριφύλλι» πολύ κοντά στον τελικό.

• Έχουμε μπει στο τελευταίο 5λεπτο

21:03:10

Στο πιο κρίσιμο διάστημα μπαίνει το ματς.

• Δύο χαμένα σουτ της Φενέρ

21:01:41

Οι παίκτες της τουρκικής ομάδας δεν μπορούν. Ο Παναθηναϊκός στη δική του επίθεση κερδίζει βολές με τον Λεσόρ.

• Ο Παναθηναϊκός δείχνει να έχει το μομέντουμ

21:00:16

Ο Παπαπέτεου κάνει το 62-52 και στην επόμενη φάση αναγκάζει τη Φενέρ σε λάθος.

• Με μεγάλη αγωνία ζει το ματς ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος

20:57:45

• Σε διψήφια διαφορά ξανά ο ΠΑΟ

20:55:29

Ο Καλαϊτζάκης κάνει με 2 βολές το 60-50.

• Ο Λεσόρ στέλνει στο +8 τον Παναθηναϊκό

20:51:38

Ο Γάλλος κλέβει και φεύγει στον αιφνιδιασμό, σκοράρει και κάνει το 58-50.

• Τέλος στην 3η περίοδο

20:49:53

Ο Παναθηναϊκός πάει με προβάδισμα 6 πόντων στο τελευταίο 10λεπτο.

• Μεγάλο τρίποντο ο Καλαϊτζάκης!

20:49:13

Ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ του Παναθηναϊκού κάνει το 56-50.

• Λάθος του Σλούκα

20:47:33

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πατάει τη γραμμή. Η ελληνική ομάδα έχει φτάσει τα 11 λάθη στο ματς.

• Επιτέλους 2/2 βολές ο Λεσόρ!

20:45:32

Ο Γάλλος από τη γραμμή της... φιλανθρωπίας είναι εύστοχος και στις δύο προσπάθειές του.

• Η Φενέρ πάει το παιχνίδι στον πόντο

20:42:17

Ο Σέστινα ευστοχεί για τρεις και κάνει το 51-48. Μετά από χαμένη επίθεση του Παναθηναϊκού, ο Ντόρσεϊ με δίποντο (φάνηκε αρχικά για τρίποντο) έφερε τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της.

• Στους 6 η διαφορά για τον Παναθηναϊκό

20:40:36

Με συνεχόμενες βολές (3/4) το «τριφύλλι» πάει στο +6.

• Παίρνει αντιαθλητικό ο Γκραντ

20:37:56

Ο παίκτης του Παναθηναϊκού το κερδίζει από τον Μπιμπέροβιτς. Στο 48-45 το σκορ. Ο Αμερικανός μπορεί να αυξήσει το προβάδισμα των «πράσινων». Και η μπάλα στη συνέχεια στα χέρια της ομάδας του Αταμάν.

• Ο Καλάθης 5 σερί πόντους

20:30:20

Έλληνας γκαρντ έδωσε «ανάσα» στη Φενέρμπαχτσε για το 45-43.

• Στους 7 η διαφορά για τον Παναθηναϊκό

20:28:00

Τρίποντο του Παπαπέτρου από τη γωνία και 43-38, στη συνέχεια ο Λεσόρ ανεβάζει με καλάθι τη διαφορά για την ελληνική ομάδα.

• ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

• Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

20:25:35

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο στο Βερολίνο.

• Στο καλάθι το προβάδισμα του ΠΑΟ

20:12:47

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά με ένα 12-0 το ματς, αλλά η Φενέρμπαχτσε μείωσε και με πρωταγωνιστή τον Χέις-Ντέιβις έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους. Αναμένεται συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο.

• Ημίχρονο στο Βερολίνο

20:10:40

Παναθηναϊκός - Φενερμπαχτσέ 38-36 στο ημίχρονο. Αρχικά ο Γκριγκόνις μετά από επιθετικό ριμπάουντ έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στο «τριφύλλι», αλλά ο Χέις-Ντέιβις έξω από τα 6,75 έφτασε στους 12 πόντους και μείωσε στο καλάθι για τους Τούρκους.

• Ο Χέις-Ντέιβις πρώτος σκόρερ στο ματς

20:09:47

Ο Αμερικανός δίνει «ανάσες» στη Φενέρ και με 2/2 βολές κάνει το 36-33 με 9 πόντους.

• Στο γήπεδο οι οπαδοί του Ολυμπιακού

20:07:47

Με το που μπήκαν στην «Uber Arena» οι οπαδοί του Ολυμπιακού ξεκίνησαν να φωνάζουν συνθήματα.

• Ο Λεσόρ καρφώνει εντυπωσιακά!

20:06:36

Ο Γάλλος σκοράρει για τον Παναθηναϊκο και 36-29.

• Μένει κοντά στο σκορ η Φενέρ

20:05:41

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έχασε 2 βολές και στη συνέχεια ο Χέις-Ντέιβις πετυχαίνει τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ. 34-29 και τάιμ άουτ ο Αταμάν.

• Καλάθι και φάουλ ο Γκραντ

20:01:28

Ο Αμερικανός δίνει ξανά λύση στον Παναθηναϊκό για το 34-26.

• Η Φενέρμπαχτσε μειώνει με τρίποντο του Παπαγιάννη

20:00:28

Ο Έλληνας σέντερ βρίσκει στόχο έξω από τα 6,75 για το 32-26. «Ανάσα» για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

• Ο Ναν δίνει «ανάσα» στον Παναθηναϊκό

19:53:50

Ο Αμερικανός σταρ βγάζει την αντεπίθεση, παίρνει την προσπάθεια για τρεις και ευστοχεί.

• Έχει ροκανίσει τη διαφορά η Φενέρ

19:52:42

Στους 4 πλέον η διαφορά των δύο ομάδων.

• Τέλος πρώτης περιόδου

19:46:14

Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 22-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

• Νταμπλ σκορ για τον Παναθηναϊκό

19:45:13

Ο Λεσόρ με φόλοου κάνει το 22-11 για τον Παναθηναϊκό μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια του Ναν.

• Πρώτο καλάθι και για τον Σλούκα

19:42:06

Ο Έλληνας γκαρντ δείχνει την ηγετική του προσωπικότητα με ένα εξαιρετικό καλάθι και 16-6.

• Ο Γκριγκόνις σπάει το δίλεπτο χωρίς καλάθι του ΠΑΟ

19:41:07

Ο Λιθουανός δίνει λύση για την ομάδα του Αταμάν.

• Έκανε σεφτέ η Φενέρμπαχτσε

19:38:07

Καλάθι και φάουλ ο Χέις Ντέιβις για τους πρώτους πόντους της Φενέρμπαχτσε στον αγώνα μετά από 5 λεπτά 13 δευτερόλεπτα.

• Ο Παναθηναϊκός έχει κάνει απίστευτο ξεκίνημα

19:33:40

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προηγείται 12-0 στο ξεκίνημα. Παπαπέτρου, Γκραντ και Μήτογλου οι σκόρερ του «τριφυλλιού» μετά τον Ναν.

• Ο Σκότι Πίπεν τρώει μπακλαβά

19:32:49

«Είχα ελεύθερο χρόνο και ήρθα. Μου είπαν πόσο σπουδαίο είναι το ευρωπαϊκό μπάσκετ, οπότε είμαι εδώ για να το δω στο Final-4. Πραγματικά δεν θα κάνω καμία πρόβλεψη! Ειλικρινά δεν ξέρω καν τις τέσσερις ομάδες που είναι στους τελικούς. Δεν ξέρω πολλά για τους παίκτες που θα παρακολουθήσω, αλλά ανυπομονώ πραγματικά να πάω στο γήπεδο και να το ελέγξω!», δήλωσε ο Σκότι Πίπεν που απόλαυσε έναν μπακλαβά.

Δείτε το βίντεο:

• Πρώτο καλάθι του ματς από τον Ναν

19:31:12

Ο Ναν είναι ο πρώτος που σκοράρει στον ημιτελικό. 3-0 ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Αμερικανού.

• Και το παιχνίδι ξεκινά

19:28:38

Επιτέλους τζάμπολ στον αγώνα Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε.

• Επιτέλους θα έχουμε ματς

19:25:01

Όπως φαίνεται, το τζάμπολ θα γίνει όντως στις 19:25 ώρα Ελλάδας.

• Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μαζί με τον Σκότι Πίπεν

19:24:25

• Το μόνο εντυπωσιακό από πλευράς διοργανωτών

19:23:56

• Λογικά θα πάει πίσω και ο δεύτερος ημιτελικός

19:22:58

Η καθυστέρηση στον πρώτο ημιτελικό ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τη Φενέρμπαχτσε, σημαίνει ότι θα πάει χρονικά πίσω και ο δεύτερος αγώνας, αυτός του Ολυμπιακού με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οπότε, η βραδιά θα είναι μεγάλη και φαίνεται ότι θα ξεπεράσει τις 12 τα μεσάνυχτα ώρα Ελλάδας.

• Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ήρθα να δω τον αδελφό μου»

19:21:20

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δήλωσε στην κάμερα της Euroleague TV: «Είναι το πρώτο μου Final-4. Ήρθα εδώ για τον αδερφό μου, είμαι ενθουσιασμένος και εύχομαι καλή τύχη σε όλες τις ομάδες. Βλέπω κόσμο που ταξίδεψε από πολύ μακριά για να δει την ομάδα του, εύχομαι καλή τύχη σε όλους και κυρίως στον αδερφό μου».

• Oι πεντάδες των δύο ομάδων:

19:20:11

Παναθηναϊκός: Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λεσόρ

Φενέρμπαχτσε: Γουίλμπεκιν, Καλάθης, Χέιζ-Ντέιβις, Πιέρ, Μότλεϊ

• Η διοργάνωση εξελίσσεται σε φιάσκο

19:18:35

Οι Γερμανοί που φημίζονται ότι είναι οργανωτικοί, εδώ τα έχουν κάνει... μαντάρα.

• Τουλάχιστον 25 λεπτά καθυστέρησης

19:17:20

Κοντά στα 25 λεπτά ο χρόνος της καθηστέρησης για λόγους ασφαλείας.

• Πάμε για νέα παράταση του αγώνα

19:10:41

Το παιχνιδι θα αργήσει κι άλλο να ξεκινήσει.

• Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος αγωνιά

19:09:56

Ο διοικητικός ηγέτης του Παναθηναϊκού δεν θα μπορούσε να λείπει από το γήπεδο.

• Και ο Θοδωρής Παπαλουκάς στη Γερμανία

19:08:47

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού στο κλειστό.

• Ο Παναγιώτης Γιαννάκης στην «Uber Arena»