Οι γαλάζιοι κέρδισαν το έπαθλο της Τρίτης 28/11 κι απόλαυσαν μια βόλτα στη Βυτίνα μαζί με ένα πλουσιοπάροχο γεύμα σε εστιατόριο μετά από καιρό στο ριάλιτι Η Φάρμα. Αφού διασκέδασαν αρκετά, μαζί με τον Χρήστο Γκυζέλη, επέστρεψαν στο αγρόκτημα. Οι νικητές της δοκιμασίας επάθλου είχαν δικαίωμα να πάρουν μαζί τους έναν παίκτη από την αντίπαλη ομάδα.
Έναν σοβαρό τραυματισμό στο χέρι είχε ο Νίκος Παρλάντζας από τους πράσινους και αυτό ίσως σταθεί εμπόδιο για την συνέχειά του στο παιχνίδι. Η επόμενη ημέρα είναι δύσκολη για τον Νίκο, καθώς πονάει και είναι πεσμένος ψυχολογικά. Στη συνέχεια, μοιράζεται τους προβληματισμούς του, με τους συμπαίκτες του για το γεγονός πως δεν θα μπορέσει να συνεχίσει στη Φάρμα.
Οι γαλάζιοι παίκτες της είναι ακόμα… φουσκωμένοι από το φαγητό της προηγούμενης ημέρας. Η Νάσια προσπαθεί να τους ξυπνήσει, χρησιμοποιώντας ανορθόδοξους τρόπους. Κάποιοι διασκεδάζουν και κάποιοι άλλοι, δυσανασχετούν. Αργότερα περιγράφουν στον Λεωνίδα Κουτσόπουλο πόσο καλά πέρασαν στην έξοδό τους. Έχει έρθει όμως, η ώρα για την 2η Δοκιμασία Ασυλίας της εβδομάδας, και οι παίκτες πρέπει να χωριστούν σε ζευγάρια και να μεταφέρουν 20 κομμάτια κορμών, περνώντας από διάφορα εμπόδια.
Ποια ομάδα θα καταφέρει να υπερισχύσει και από ποια ομάδα θα αναγκαστεί να επιλέξει η Κριστίνα τον 2ο Μονομάχο; Ποιοι πλησιάζουν την Κριστίνα με σκοπό να τη συμβουλεύσουν για την επιλογή της, και ποια είναι τα πραγματικά τους κίνητρα;
Στο Συμβούλιο που ακολουθεί, η χαμένη ομάδα αναλύει τους λόγους που την οδήγησαν στην ήττα. Όλοι περιμένουν να ακούσουν το όνομα του 2ου Μονομάχου από το στόμα της Κριστίνα. Ποιες είναι οι αντιδράσεις των υπολοίπων μετά την ανακοίνωση, και ποιοι θα τεθούν αντιμέτωποι στην αυριανή Μονομαχία Αποχώρησης, ένα βήμα πριν την Τελική 10αδα;
Δείτε το τρέιλερ:
{https://youtu.be/pzIDKWkPY-k?si=YywTQERcBrC3z2vf}