Με ανάρτηση στη σελίδα του στο facebook, ο κ. Χαρίτσης καταδικάζει απερίφραστα τη δράση «μικρής μερίδας στο νησί, ενώ διαβεβαιώνει ότι το υπουργείο θα σταθεί αρωγός σε οτιδήποτε άλλο χρειαστεί προκειμένου να εξασφαλιστεί η παρουσία των μικρών προσφύγων στα σχολεία.
Σημειώνεται, ότι αποκορύφωμα των αντιδράσεων αποτελεί ή επίθεση που δέχθηκε το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών Σάμου, Φώτης Μαντζώρος, σύμφωνα με καταγγελία της ΑΔΕΔΥ, κατά τη διάρκεια σύσκεψης Συλλόγου Γονέων, την περασμένη Δευτέρα 28 Ιανουαρίου, με θέμα την εκπαίδευση των προσφυγόπουλων.